Globalne zdrowie – efekt Gates-Buffett czesc 4

Od ekspertów zajmujących się chorobami zakaźnymi para dowiedziała się, że można uratować niesamowitą liczbę osób, co wydaje się im stosunkowo niewielkimi inwestycjami. Naprawdę uważaliśmy, że to zbyt szokujące, aby było prawdziwe – powiedział Bill Gates Buffett od dawna ma zamiar rozdać większość swojej 44 miliardowej fortuny, ale dopiero niedawno zdecydował się na to, gdy jeszcze żyje. Zmienił także zdanie na temat tego, gdzie go przekazać, wybierając fundację ustanowioną przez Gatesa, jego przyjaciela i partnera brydżowego, a nie Susan Thompson Buffett Foundation, nazwaną tak od nazwiska swojej zmarłej żony. Ta zmiana odzwierciedla jego filozofię biznesową polegającą na inwestowaniu w firmy, które mają dobre wyniki, a nie na nowo odkrywają koło. Zasiadając w zarządzie Fundacji Gatesa, będzie miał pewne zdanie na temat sposobu wydatkowania funduszy, a on uzależnił swój dar od Billa lub Melindy pozostających na czele.
Podwojenie budżetu fundacji następuje w momencie zmiany kierownictwa programu ochrony zdrowia. Wcześniej w tym roku Tadataka (Tachi) Yamada został prezesem fundacji Global Health Programme, zastępując Richarda Klausnera. Yamada, gastroenterolog i były przewodniczący wydziału chorób wewnętrznych w University of Michigan Medical School, wcześniej kierował pracami badawczo-rozwojowymi w GlaxoSmithKline, gdzie nadzorował budżet przekraczający 4 miliardy dolarów i zatrudniał ponad 15 000 pracowników. Chociaż jego personel w fundacji jest znacznie mniejszy – nieco ponad 100 pracowników – prezent Buffett oferuje wyjątkowe możliwości zarówno w zakresie rozwiązywania problemów zdrowotnych, które są już rozwiązywane, jak i poszerzenia mandatu fundacji. Yamada, który pracował przez 10 tygodni, gdy z nim rozmawiałem, jeździł na tereny i słuchał pomysłów na temat wydawania dodatkowych pieniędzy.
Projektuję, że przeznaczymy nieco ponad połowę [nagród fundacji na światowe zdrowie , powiedział Yamada. Moją pierwszą reakcją jest zrobić więcej z tego, co robimy – aby zrobić to w sposób bardziej kompletny lub lepszy. Fundacja zainwestowała w opracowanie nowych szczepionek, leków i testów diagnostycznych na malarię, gruźlicę, HIV i inne infekcje. – zauważył, a niektóre z tych produktów wkrótce będą gotowe do produkcji, testowania na dużą skalę lub dystrybucji, wymagając dodatkowych zasobów.
Yamada wspomniał o dwóch nowych obszarach, które mogą stać się ogniskami dawania: informacji o zdrowiu i rozwoju zasobów ludzkich. Udoskonalenie systemów informacji na temat zdrowia mogłoby umożliwić krajom rozwijającym się określenie problemów zdrowotnych, pomoc w ustaleniu priorytetów w wydatkach, poprawie świadczenia opieki zdrowotnej i ocenie efektów interwencji. Ostatnio Yamada zobaczył imponujący program modelowy w Manhice w Mozambiku, stworzony we współpracy z hiszpańskimi epidemiologami. W obszarze zasobów ludzkich – powiedział – fundacja jest zainteresowana projektami szkoleniowymi pracowników, które poprawią świadczenie opieki zdrowotnej. Nie mówię tylko o pielęgniarkach i lekarzach; Mówię o szerszym gronie pracowników służby zdrowia o różnym poziomie wykształcenia – aż do pracowników społeczności z bardzo małą liczbą – powiedział.
Niektórzy zaapelowali o fundamenty, by rozszerzyć skupienie na śmiertelnych chorobach niezakaźnych
[przypisy: fizjoterapia po operacji halluxa, poradnia neonatologiczna, co zrobić przed oddaniem krwi ]
[więcej w: usg nadgarstka warszawa, ośrodki odwykowe dla alkoholików, nfz zielona góra praca ]