Dział lekarzy z 1953 r

W połowie stycznia 1953 r. Radzieckie media ogłosiły, że grupa wybitnych lekarzy, w większości konsultantów Kremla, została aresztowana za konspirację, na żądanie zachodnich organizacji wywiadowczych i za pośrednictwem (żydowskiego) wspólnego komitetu ds. Dystrybucji, przyspieszyć śmierć wysoko postawionych sowieckich urzędników, dając im złe traktowanie. Ci mordercy w białych płaszczach , z których większość była Żydami, zostali zainspirowani zwykłymi metodami dochodzenia tajnej policji, by spowiadali się z powodu ich potwornych zbrodni . Na szczęście dla lekarzy, Stalin zmarł na początku marca tego roku, a kilka dni później cała sprawa została sfabrykowana przez organy bezpieczeństwa, których przywódcy zostali aresztowani i skazani na pluton egzekucyjny. Lekarze, którzy przeżyli areszt i tortury, zostali zwolnieni. Ta niezwykła opowieść, napisana przez jednego z oskarżonych lekarzy i ostatniego, który przeżył tę grupę, dostarcza żywych osobistych relacji z aresztowania, wydarzeń, które go poprzedzały, doświadczenia lekarza z rąk jego badacza, który namawiał go do przyznania się do winy. nieistniejące zbrodnie i wiele innych szczegółów życia lekarzy i profesorów medycyny w ostatnich latach panowania Stalina. Historia fabuły lekarzy była w istocie moralnością: z jednej strony grupa złych, zdradzieckich mężczyzn, którzy cieszą się szacunkiem, sprzedawali się wrogom Związku Radzieckiego i wykorzystali swoje medyczne umiejętności do zabijania lub przyspieszyć śmierć niewinnych ludzi; z drugiej strony sowiecka Joanna d Arc (dr Lidia Timashuk) zdemaskowała nikczemny spisek, za który otrzymała niezliczone pochwały i wysoką dekorację (później wycofaną).
To poruszające konto jest częścią obecnej rosyjskiej potrzeby świadczenia. Ma też niepokojące implikacje dotyczące natury i zasadności zawodu lekarza oraz sposób, w jaki, biorąc pod uwagę paranoiczną naturę systemu stalinowskiego, lekarze i Żydzi mogliby służyć jako kozły ofiarne dla stłumionej frustracji i furii. Jak twierdzi autor, ogłoszenie fabuły zostało zaakceptowane przez wielu, w tym przez personel medyczny, jako prawda: Reakcja człowieka na ulicy była dwojaka: nienawiść do szumowiny ziemi i utrata wiary w każdym ubraniu w biały płaszcz . Organizowano spotkania i wielu z nich zgłosiło się na ochotnika do wykonywania egzekucji przestępców. Biorąc pod uwagę totalitarny charakter systemu sowieckiego pod rządami Stalina i zupełną nieobecność zorganizowanego zawodu lekarskiego, by zaprotestować przeciwko oburzającym zarzutom i poprosić o bezstronne śledztwo lub wolną prasę, lekarze z pewnością wszyscy zostaliby straceni, gdyby nie uratowano śmierci Stalina im.
Dział Lekarzy z 1953 r. Składa się z prologu napisanego przez córkę Rapoporta, opisującego aresztowanie jej ojca, opis wydarzeń w sprawie oraz suplementy opisujące niektóre z postaci w opowiadaniu. To fascynująca i przygnębiająca książka, ale jest częścią historii medycyny w ogóle, a zwłaszcza medycyny rosyjskiej i radzieckiej. Opisuje również szaleństwo szowinizmu (w tym przypadku antysemityzmu) przeciwko niewinnym i dobrym ludziom. Zasługuje na przeczytanie i zapamiętanie.
Mark G. Field
Rosyjski Ośrodek Badawczy Harvard University, Cambridge, MA 02138

[patrz też: fizjoterapia po operacji halluxa, mukowiscydoza blog, ceny rezonansu magnetycznego ]