Czy Mozart został zatruty Badania medyczne w życiu wielkich kompozytorów

Oryginalny tytuł tej niezwykle interesującej książki, Muzyka i Medycyna, był bardziej odpowiedni niż obecny, melodramatyczny. Książka zawiera badania medyczne dotyczące życia 20 wielkich kompozytorów, od Bacha po Gershwina, ale autor zajmuje się kwestią, czy Mozart został otruty na jednej stronie, dochodząc do wniosku, że kompozytor zmarł naturalną śmiercią z powodu przewlekłej choroby nerek. Mówi się, że bez innych dowodów niż płytkie ślady pozostawione przez życie na ziemi, natura choroby historycznej postaci prawdopodobnie pozostanie niejasna. Dr O Shea nie daje się jednak zniechęcić żadnymi obawami dotyczącymi jego przedsiębiorstwa. Z godnym podziwu entuzjazmem i wielką siłą dochodzeniową udało mu się przekazać nam niemal pełne historie medyczne, z przekonującymi diagnozami, wykorzystując wszystkie dostępne akta szpitalne i wyciągając medyczne notatki z pism biografów i przyjaciół. Ta metoda często prowadzi do rewizji wcześniejszych koncepcji. Dogłębne badanie historii choroby płucnej Chopina, z objawami, które wahały się przez kilka dziesięcioleci, podniosło wątpliwości, że przyczyną była gruźlica; bardziej prawdopodobną diagnozą jest rozstrzeń oskrzeli lub mukowiscydoza. Długi czas wyniszczającej choroby ingerował głęboko w życie i stan psychiczny kompozytora, a więc także w jego pracę; Liszt skomentował, że Chopin wykorzystał swoją sztukę do refleksji nad tragedią swojego życia .
O Shea podaje liczne przykłady wpływu choroby na osobowość i pracę kompozytorów. Jednym z nich jest Robert Schumann, który cierpiał na skłonność maniakalno-depresyjną. W swojej muzyce dał wyraz sprzecznym elementom swojej osobowości, a my słuchamy z kolei snu, melancholii Euzebiusza i ekstrawaganckiego Florestana. Zabawną konsekwencją poglądu, że to uszkodzone małżę, która wytwarza perłę , jest założenie, że Mendelssohn nie rozwinął się w pełni jako kompozytor, ponieważ nie miał głębokiego negatywnego doświadczenia, z którego mógł czerpać w swojej sztuce .
Próbując w pełni poinformować czytelnika, O Shea śledzi opis każdego objawu z opisem charakteru podręcznika – zbyt pouczonego dla laika, zbyt dobrze znanego lekarzowi. Po opisaniu śmierci Rossiniego z nieudanej operacji na raka odbytnicy, dodaje sekcję o współczesnym leczeniu nowotworów jelit . Autor ma ciekawą pasję do szczegółów, szczególnie dokładnych liczb, i chętnie podziela jego entuzjazm. Jesteśmy informowani o wysokości i wadze kompozytorów oraz o dokładnej godzinie ich śmierci. Poniżej znajduje się rozdział Carla Marii von Webera:
Zaczął uczyć się angielskiego od człowieka o imieniu Carey. Wziął 153 lekcje i wypełnił notatnik ćwiczeniami … 4 czerwca, w noc przed śmiercią, jadł raz jeszcze z Sir George em Smartem. Wypił trzy kieliszki z portem … Został przekonany, aby iść spać o godzinie 10.00. Rankiem w poniedziałek, 5 czerwca 1826, harfierek Conrad Strumpf wezwał Webera o 6:50. Nie otrzymał odpowiedzi.
Trzeba przyznać, że dokładne szczegóły dają czytelnikowi ekscytujące wrażenie, że jest obecny na opisywanych wydarzeniach.
Książka jest dobrze napisana, czyta się łatwo, zapewnia wielką przyjemność i zawiera bogactwo informacji Dzięki lepszej znajomości historii życia tych kompozytorów będziemy mogli lepiej zrozumieć ich pracę. Jest głęboko poruszające, aby dowiedzieć się, jak ci kompozytorzy z ogromnym hartem ducha i pomimo ciężkiej choroby wytworzyli świetną muzykę .
Philip Sandblom
University of Lund, Lund, Szwecja

[więcej w: ceny rezonansu magnetycznego, test czy jestem lesbijką, czy jestem lesbijką test ]