Arktyczna pierwsza pomoc

Poniższy opis przypadku opisuje praktyczną reakcję na niebezpieczne, wywołane przez zimno obrażenia.
Pewnej marcowej nocy na Alasce, 30 mil na północ od Koła Podbiegunowego, pięcioletni chłopiec Eskimosów spędził wieczór z ojcem, uczęszczając na występ Eskimo w miejscowym liceum. Temperatura wynosiła około 35 ° F poniżej zera. Opuszczając szkołę, dziecko zatrzymało się i polizało poręcz i natychmiast zamarło do poręczy językiem i górną wargą. Jego ojciec próbował go uwolnić, ale nie mógł. Zamiast tego ojciec pomógł jego synowi w nowatorski i skuteczny sposób – oddał mocz na języku chłopca.
Kiedy zobaczyłem dziecko w lokalnej izbie przyjęć, jego temperatura wynosiła 99,2 ° F. Jego górna warga była obrzękła, ale bez szarpnięć. Dalsza trzecia część jego języka była delikatna, tylko powierzchowne otarcia. Jego zdolność do połknięcia płynów nie była osłabiona.
Ojciec działał pragmatycznie i szybko, udzielając tej niezwykłej pierwszej pomocy. Jego wysiłki z pewnością zapobiegły poważniejszym odmrożeniom. Leczenie odmrożeń wśród Eskimosów objęło miejscowe stosowanie wydzielin z nosa, oleju z fok i bruzdy wielorybów. * Leczenie ciepłą wodą jest bardziej powszechne i zbliża się do przyjętego tutaj podejścia. Nieformalna ankieta przeprowadzona wśród członków społeczności wykazała, że Eskimos wykorzystał mocz do leczenia dolegliwości spojówki, ale nie do odmrożeń.
Nierzadko słyszy się o dzieciach, które ośmielają innych liżyc stacjonarne przedmioty metalowe w zimne dni. Ten przypadek oferuje opcję udzielania pierwszej pomocy przez dowolnego działającego w trybie przyspieszonym obserwatora.
Amanda I. Adler, MD
University of Washington, Seattle, WA 98104
Odniesienie * Foutch RG, Mills WJ Jr.. Leczenie i zapobieganie przeziębieniom przez starożytne ludy zamieszkujące regiony arktyczne i subarktyczne. Arctic Med Res 1988; 47: Suppl 1: 286-9.
MedlineGoogle Scholar
(2)
[przypisy: avamys ulotka, nfz zielona góra praca, vibin mini ulotka ]